Rolety zewnętrzne i wewnętrzne — jakie rolety wybrać do swojego domu? 

Rolety okienne to niezwykle ważny element domowego wyposażenia. To dodatek, który pełni zarówno funkcję zaciemniającą i zapewnia dodatkową prywatność, jak i wpływa na estetykę wnętrz. Obecnie wybór osłon okiennych jest niezwykle duży. Jak więc znaleźć takie, które sprawdzą się w naszym domu najlepiej? 

Wybór rolet do domowych okien nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Musimy zwrócić uwagę na masę szczegółów. Osłony okienne powinny bowiem spełniać wszystkie wymagania i potrzeby. Z jednej strony muszą dopełniać estetykę wnętrza i pasować do wystroju, z drugiej zaś zapewniać jak największą funkcjonalność pod ważnymi dla nas względami. Na rynku dostępne są różne typy rolet. Wśród nich znajdziemy zarówno te do montażu wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Te dwa rodzaje dzielą się natomiast na wiele innych podkategorii. Jak znaleźć więc najlepsze? 

Rolety wewnętrzne 

Jednym z najpopularniejszych typów rolet, są to wewnętrzne. Jak sama ich nazwa wskazuje, montuje się je od wewnętrznej strony okna. Dzięki temu zapewniają odpowiednią dyskrecję, osłaniają od drażniących promieni słonecznych, a przy tym stanowią dodatkowy element dekoracyjny we wnętrzach. Oczywiście ten ostatni punkt zależy od tego, jaki rodzaj rolet wewnętrznych wybierzemy — a tym jest całkiem sporo. Ale o tym dopiero za chwilę. 

Dużą zaletą rolet zewnętrznych jest to, że sprawdzą się w każdym wnętrzu. Są idealnym rozwiązaniem do sypialni, pokoju dziennym. A także do łazienki i kuchni. To doskonała i alternatywa dla klasycznych zasłon i firan. 

Rolety wewnętrzne — rodzaje

Rolety wewnętrzne dostępne są obecnie w wielu różnych wariantach. Jeśli więc zastanawiamy się nad kupnem takich osłon okiennych do domu, musimy rozważyć każdą z takich opcji. Dzięki temu dopasujemy rolety idealnie do naszych potrzeb, a przede wszystkim do wnętrza. 

Rolety wewnętrzne różnią się między sobą kształtem i montażem oraz ogólną estetyką. Podstawowym wariantem są rolety materiałowe klasyczne. Mają prostą budowę — tkanina nawinięta jest na rolkę, którą można z łatwością zawijać, jak i odwijać. Takie rolety mogą być montowane zarówno bezpośrednio na ramie okna, jak i na ścianie. Te pierwsze po zwinięciu są niemal niewidoczne, dlatego mogą stanowić uzupełnienie zasłon okiennych. 

Bardzo dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się także rolety dzień noc. Ten model jest niezwykle funkcjonalny. Tkanina przeplatana jest bowiem materiałem kryjącym i transparentnym, dzięki czemu nawet przy zasłoniętych roletach do wnętrza wpada dyskretne światło. Bardzo często wybieranym rozwiązaniem są też rolety rzymskie. Spośród pozostałych wyróżniają się wspaniałą, bardzo elegancką estetyką. 

Alternatywą dla rolet mogę być także żaluzje wewnętrzne. Obecnie wiele osób decyduje się szczególnie na żaluzje drewniane, ponieważ wyróżnia je niezwykła solidność i oryginalny wygląd. 

Rolety zewnętrzne 

Rolety zewnętrzne, w odróżnieniu od tych wewnętrznych, są przede wszystkim elementem wyposażenia całkiem praktycznym. Nie mają one bowiem wpływu a estetykę wnętrza, co dla wielu osób może stanowić ogromną zaletę. Dzięki temu można postawić na całkowity minimalizm w wystroju lub po prostu zdecydować się na klasyczne ozdobne zasłony, a przy tym cieszyć się szczelnie zasłoniętymi oknami. 

Jedną z największych zalet rolet zewnętrznych jest to, że zapewniają one maksimum prywatności i umożliwiają całkowite zaciemnienie wnętrz. To fantastyczne rozwiązanie dla osób, które mają problemy ze snem. Co więcej, to także świetna opcja latem, gdy promienie słońca nie tylko rażą, ale i nagrzewają wnętrza do nieznośnych temperatur. 

Nie możemy zapomnieć też, że rolety zewnętrzne to także dodatkowa ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed włamaniami. Taka osłona to realna bariera stanowiąca ochronę przed zbiciem szyby, czy też wyrządzeniem innych szkód. Co więcej, na rynku dostępne są także specjalne rolety antywłamaniowe, wyposażone w dodatkowe systemy zabezpieczające. To świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli często nie ma nas w domu.  

Najlepszy producent rolet — na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Wybór rolet jest bardzo duży, dlatego też przy ich kupnie musimy zwrócić uwagę na wiele bardzo ważnych kwestii. Dzięki temu znajdziemy takie rolety, które będą idealne do naszego domu. Pierwszą rzeczą, która nie może przejść naszej uwadze obojętnie, jest jakość wykonania takich produktów. Jedynie renomowani producent rolet oferuje tą najwyższą. Z tego też powodu zawsze stawiajmy na sprawdzonych producentów rolet, takich jak RoletyAlu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz zakup jest trafiony, a same rolety nie tylko ładne i funkcjonalne, ale też wytrzymałe i odporne na działanie różnego rodzaju czynników. 

Przy wyborze rolet do naszego domu, musimy także zwrócić uwagę na sposób montażu. Niektóre osłony mają dość skomplikowany mechanizm i konstrukcję, której montaż wymaga dużej ingerencji. Inne natomiast zakłada się niezwykle łatwo i nie powoduje to żadnych ubytków. To szczególnie istotne, jeśli wynajmujemy mieszkanie. 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Budownictwo

Dodaj komentarz